Klávesové nástroje

Jednoduše řečeno, klávesovými nástroji jsou ty hudební nástroje, které hudebník ovládá skrze klaviaturu. Nejtypičtějším klávesovým nástrojem je klavír, nejstarším jsou naopak varhany.

Klaviaturou se míní soustava kláves (většinou černé a bílé barvy). Po stisknutí určité klávesy se ozve určitý tón, jenž je daný pro onu klávesu.

Vývoj klávesových nástrojů

Původně fungovaly klávesové nástroje zcela mechanicky. Skrze stisknutí klávesy byla rozpohybována klávesová palička, která zapříčinila rozechvění struny, která pak vydala konkrétní tón.

Nejstarším klávesovým nástrojem jsou pravděpodobně varhany, u nichž se postupně vyvinula klaviatura (původně k ovládání varhan sloužily velké páky). Tyto hudební nástroje, jak je známo, ovšem nevyužívají k tvorbě tónu struny, nýbrž píšťaly, do kterých je vháněn vzduch skrze měchy. K příbuzným nástrojům pak patří akordeon, který stejně jako varhany využívá proudícího vzduchu k produkci tónů.

V průběhu 14. století se objevilo cembalo, strunný klávesový nástroj, který je typický svým zpěvavě zbarveným zvukem. Podoba klaviatury se ustálila – k vymezení oktávy se používalo stejného počtu černých a bílých kláves, jak je známe dnes.

Na počátku 17. století započala historie klavíru. Současná podoba tohoto hudebního nástroje pochází teprve z 19. století. Obvykle klavír disponuje 88 klávesami (52 bílých, 36 černých) a rezonanční skříní (křídlem), v níž jsou struny vedeny vodorovně.

Pianina vznikla zřejmě za účelem ušetření místa v domácnostech. Počet kláves zůstal zachován, ovšem rezonanční skříň byla zmenšena a struny byly posazeny svisle podél zadní stěny skříně.

Elektronická etapa klávesových hudebních nástrojů

Dnes jsou nejrozšířenějšími klávesovými nástroji elektronické klávesové nástroje, jejichž zvuk se řídí nastaveným programem.

Patří sem například digitální pianina, která jsou levnější a lehčí, než jejich strunní předchůdci. Mezi klady patří také menší náchylnost nástroje při manipulaci. Výhodou je také 88 kláves v klaviatuře.

Keyboardy (neboli klávesy) jsou vhodné pro začínající hudebníky – jsou cenově dostupné, dá se zde spustit metronom a díky možnosti připojení sluchátek není rušeno okolí (to platí samozřejmě i pro digitální pianina). V případě častého přemisťování nástroje jsou výhodné malé rozměry kláves a jejich relativní lehkost. Klaviatura keyboardů obvykle obsahuje 61 či 54 kláves.

Zvuk klávesových nástrojů

Ačkoli jsou samozřejmě elektronické klávesové nástroje (keyboardy, digitální pianina apod.) levnější než ty klasické strunné (klavíry, pianina apod.) a snaží se jejich zvuk co nejlépe napodobovat, většinou nedokážou vyprodukovat stejně plné tóny. Tento nedostatek v kvalitě zvuku jejich levnější cena nezastoupí. Také možnosti modelace zvuku jsou u klasických klávesových nástrojů mnohem rozmanitější.

Kvalita zvuku u elektronických klávesových nástrojů stoupá úměrně s jejich cenou.

Využití klávesových nástrojů

Klávesové hudební nástroje bývají využívány pro sólový přednes, častěji však jako doprovodný hudební nástroj (například v orchestru). Keyboardy bývají velice oblíbené u hudebních skupin hlásících se k nejrůznějším hudebním stylům.

Příslušenství klávesových nástrojů

Mezi typické pomůcky při hře na klavír patří samozřejmě speciální výškově nastavitelná stolička a stojánek na noty. U keyboardů se jedná především o polohovací stojany (díky nim si můžete vybrat, zda budete při hře na keyboard stát nebo sedět), stojánky na noty a pouzdra nebo kufry, u nichž je samozřejmě důležité, aby jejich velikost a tvar odpovídali konkrétnímu nástroji – tím se zabrání případnému poškození nástroje při převozu apod.

Ostatní právě sledují tyto inzeráty...

Hledám basáka
( / Hudebníci a skupiny)

noimage
12.08.2019

Prodám Roland VG99 a snímač GK-3
( / Kytary a baskytary)

Prodám Roland VG99 a snímač GK-3
01.11.2019

Hledám kapelu
( / Ostatní)

noimage
31.05.2019

BOSS DD-500
( / Kytary a baskytary)

BOSS DD-500
12.06.2019

mixážní pult
( / Zvuková technika)

mixážní pult
11.03.2019

mikrofon AKG D7
( / Zvuková technika)

mikrofon AKG D7
12.06.2019