Bicí

Mezi nejoblíbenější skupinu hudebních nástrojů v současné době zařazujeme nástroje bicí. Jedná se o nástroje s nejstarší tradicí, jedná se také o velmi bohatě zastoupenou skupinu nástrojů. Bicí nástroje se používaly již v dávné historii, byly prostředkem vyjádření primitivních národů, svou významnou úlohu měly bicí nástroje i v moderní hudbě, stejně jako v hubě artificiální i nonartificiální. Podstatou každého hudebního nástroje je to, že kmitá, nástroje bicí dělíme do dvou skupin podle různých hledisek. Jako pojem rozlišujeme zvukotvornou podstatu u každého nástroje, jedná se o to, co na daném nástroji kmitá. Dále určujeme budič rozkmitu, tedy to, co způsobuje samotné kmitání, co je jeho příčinou. Dále nástroje dělíme na vyladěné a nevyladěné. Vyladěné se vyznačují jedním konkrétním tónem, nevyladěné tónem neurčité výšky. Bicí neboli bubny samozřejmě mají svoji vlastní kategorii tady u nás na hudební inzerci.

Nástroje samozvučné

První skupinou jsou nástroje samozvučné, u kterých je zvukotvornou podstatou samotné tělo nástroje. Jedná se například o triangl, který vydává zvonivé i cinkavé zvuky, budičem rozkmitu je v tomto případě kovová tyčka. Do této kategorie zařazujeme také metalofon či vibrafon.

Nástroje blanozvučné

Nástroje blanozvučné, jak už samotný název napovídá, mají blánu. Jedná se právě o blánu, která je zvukotvornou podstatou těchto nástrojů a která rozezvučuje celý nástroj. Budičem rozkmitu u těchto nástrojů je úder do blány. Do této skupiny bicích nástrojů zařazujeme například velký buben, malý buben, přechody neboli tomy, kotel nebo činely, které dohromady tvoří bicí soupravu. Ta má své zastoupení zejména v nonartificiální neboli populární hudbě, soupravu si může každý hráč, kterému se říká bubeník, upravit podle svých potřeb.

Bicí souprava

Bicí souprava je tvořena několika nástroji, jedním z nich je velký buben, který je také nazýván bubnem basovým. Tento nástroj se vyznačuje pedálem, pomocí něhož hráč buben ovládá, při tom dochází k tomu, že se rozkmitá palička, která udeří do blány bubnu. Tak vzniká zvuk. Tón basového bubnu je velmi hluboký. Dalším nástrojem bicí soustavy je malý buben. Říká se mu také virbl a hráč jej ovládá svou rukou, ve které drží paličku. Paličkou hrát udeří do rezonační blány malého bubnu, pod kterou se nacházejí kovové struny, které umožňují vznik typického zvuku. Pro malý buben je charakteristické to, že z celé bicí soupravy vydává tón o nejvyšší výšce. Dále v bicí soupravě rozlišujeme přechody neboli tomy, což je větší množství bubnů, přičemž každý je naladěn na určitou výšku. Tóny jsou středně hluboké výšky, tyto přechody najdeme na basovém bubnu, na stojanech. Dalším bubnem je kotel vydávající hluboký tón, který stojí na třech nohách. Dále můžeme hrát na činely, což jsou kovové pláty naladěné na vysokou výšku, které doplňují celou soupravu.

Zajímavosti

Mezi jeden z nejzajímavějších bicích nástrojů patří například darbuka. Jedná se o nástroj blanozvučný, přičemž budičem rozkmitu jsou v tomto případě prsty hudebníka. Původ tohoto nástroje sahá až do zemí arabských, či do Gruzie nebo Arménie. Dnes je materiálem pro výrobu tohoto nástroje zejména kov, blány jsou plastové, k připevnění k tělu nástroje se užívají šrouby.

Ve střední Africe má původ nástroj zvaný djembe. Tvoří jej kožená blána, nástroj je ve tvaru kalichu. Hráč při hraní používá prsty či celé ruce, vydaný zvuk se liší podle toho, z jaké kůže je vyrobena blána nebo jak moc je natažena na těle nástroje. Dalším zajímavým nástrojem jsou kastaněty, původem ze Španělska. Rozlišujeme i xylofon, nástroj pocházející původně z afrických zemí, který je tvořen klaviaturou, která se ovládá pomocí paličky. Tóny jsou seřazeny podle výšky, tento nástroj byl předkem nástrojů dalších, jednalo se o metalofon, vibrafon, či klavír.

Ostatní právě sledují tyto inzeráty...

Hledá se kytarista do symphonic black metalové kapely
( / Hudebníci a skupiny)

Hledá se kytarista do symphonic black metalové kapely
17.07.2019

Hledáme 2 cellistky/cellisty
( / Hudebníci a skupiny)

Hledáme 2 cellistky/cellisty
09.10.2019

Prodám efekt Carl Martin Plexitone
( / Kytary a baskytary)

Prodám efekt Carl Martin Plexitone
08.11.2019

B trubka V. Bach Stradivarius 37/25LR
( / Dechové nástroje)

B trubka V. Bach Stradivarius 37/25LR
30.07.2019

mixážní pult
( / Zvuková technika)

mixážní pult
11.03.2019

SCHECTER Banshee Elite 7 FR-S Natural
( / Kytary a baskytary)

SCHECTER Banshee Elite 7 FR-S Natural
12.06.2019