Kytary

Kytara, kdo by ji neznal? Patří mezi nejoblíbenější hudební nástroje vůbec. Mnozí hudebníci s ní začínají a ještě větší procento muzikantů ji už nikdy nedá z ruky. Kytaru potkáte všude, v lese u táboráků, na koncertech klasické a vážné hudby, nebo na podiích před tisícovkami nadšených fanoušků.

Kytary a jejich svět

Kytara dobyla svět, najdete ji všude. Navíc je velmi jednoduché se na ni naučit hrát, tedy alespoň základy. Přes její rozšíření a širokou oblibu se může zdát, že je to primitivní nástroj, ale opak je pravdou.

Když lidově „hrábnete“ do strun, ty se rozkmitají a začnou vydávat tóny. Struny rozezníte buďto drnkáním prstů nebo plektrem, běžně známý jako trsátko. Kytara díky své stavbě patří mezi doznívající nástroje. Zkrátka hraje ještě chvilku po tom, co jste zahráli na strunu. K oblibě kytary přispívá i její akordičnost – umožňuje jednohlasou i vícehlasou hru.

Historie

Za stařičkého praotce kytar můžeme označit nástroj jménem kinnór. Od těch dob se nástroje vyvíjely, měnili a mezi sebou se navzájem ovlivňovali. Vzpomeňme třeba vzájemné podoby kytary, loutny, balalajky nebo citery. Během staletí se měnilo často úplně všechno: tvary těl nástrojů, počty a délky strun i jejich ladění.

Jako první se patrně ustálil korpus a brzy se začal objevovat krk. Zbýval už jen název pro takto ustálený nástroj, který víc a víc připomínal dnešní kytary. Dnešní české pojmenování „kytara“ (a vlastně všechny další jazykové mutace) pocházejí buďto z arabského kitára či z řeckého kithara. Ovšem až koncem 18. století se vývoj kytary ustálil v podobě, jakou známe dnes. Korpus měl kruhový rezonanční otvor, na krku byl hmatník s pražci a i ladění bylo stejné jako dnes.

Velké obliby se kytara začala těšit s počátkem 19. Století, kdy se z ní stával domácí nástroj, na který mohl brnkat prakticky každý. Navíc byla populárnější doprovod ke zpěvu, než třeba piáno či housle, které byly příliš náročné na hraní a drahé, navíc piáno bylo ještě veliké.

Druhy kytar

První opravdovou kytaru, kterou známe dnes, můžeme nazývat „akustická kytara“. Tu ale můžeme dělit ještě na další poddruhy, například španělskou kytaru (španělku), kterou známe prakticky všichni. Velké obliby se těší také westernové kytary, které sou o něco větší, ale zároveň s užším hmatníkem. Zvláště mezi trampy můžete potkat jumbo kytaru, která je obdobou westernové, akorát má zvětšenou spodní část těla, díky čemuž má méně basový zvuk s lepším vyniknutím jednotlivých tónů strun.

Elektrická kytara

Příběh elektrické kytary je vcelku zvláštní, až paradoxní. Člověk by čekal, že její tvůrce chtěl stvořit nový nástroj. Oproti tomu šlo ale jen o vyřešení problému hlasitosti. Klasické akustické kytary ve velkých orchestrech 20. století totiž zanikaly. Jak kytary tedy zesílit? Snímat zvuk strun a zvuk nadále reprodukovat přes zesilovač. Nápad jednoduchý, provedení složitější. Ze všech pokusů se nejvíce osvědčil elektromagnetický snímač, který v podobě malé cívky umístěné pod strunami, zachycuje elektrické napětí, které je zesilováno zesilovačem a v podobě výsledného zvuku pouštěn reproduktorem ven.

Elektrická kytara se brzo stala horkou novinkou. Princip snímání zvuku umožnil novou modelaci těla kytary, dal se prostor designérům, ale hlavně – díky rozvoji kytary začaly vznikat nové hudební žánry jako rock’n’roll, rock, metal, punk a další.

Zrození baskytary

Ještě v rock’n’rollu se sekáváme hojně s klasickými akustickými kontrabasy. Po vynálezu principu elektrické kytary ale začaly být nahrazovány elektrickými kontrabasy pro jejich menší váhu a jednoznačně lepší manipulaci. Z nich se přímo vyvinuly baskytary. Nástroj, který vypadá a drží se jako kytara, ale zní a hraje se na něj jako na kontrabas. První baskytary se začínají šířit již v 50. letech 20. století.

Ostatní právě sledují tyto inzeráty...

Prodám Dva profi scany DE Charouz
( / Světelná technika)

Prodám Dva profi scany DE Charouz
18.08.2016

Duo na svatbu
( / Hudebníci a skupiny)

Duo na svatbu
20.03.2016

SACASES- Zakázková výroba přepravních obalů
( / Zvuková technika)

SACASES- Zakázková výroba přepravních obalů
25.01.2016

Kytara
( / Kytary a baskytary)

Kytara
14.11.2015

Prodám aktivní reprobedny 550W
( / Zvuková technika)

Prodám aktivní reprobedny 550W
24.06.2017

Prodám ladičku.
( / Kytary a baskytary)

Prodám ladičku.
15.04.2017