Hudební festivaly

Poslouchání hudby je pro mnohé něčím úžasným, něčím, co jim dává sílu, zábavu nebo relax. A je to právě hudba, za kterou lidé nejvíce chodí i ven, na koncerty. Fanoušci divadla a scéniky chodí na divadelní hry, filmoví nadšenci do kin, ale koncerty a hlavně hudební festivaly táhnou lidi ze všeho nejvíce.

Vznik hudebních festivalů

Kdybychom chtěli pátrat po původním impulzu ke vzniku a vlastnímu pořádání festivalů vůbec, měli bychom si nejdříve hudební festival trochu přiblížit. Jedná se o, často i masovou, akci, kde se sejde několik interpretů, kteří hrají v řadě po sobě na jedné nebo více „stage“, tedy pódiích. A podle toho, zdali se celá hudební událost odehrává v interiéru (například ve velké hale) nebo pod širým nebem, rozdělujeme festivaly na „open air“ nebo halové.

Většina hudebních teoretiků a historiků se shoduje na tom, že za vznikem festivalů stojí tři jmenovatele: příliš nákladné prostředky pro zázemí a vybavenost na koncertě, příbuznost žánrů a spřátelenost vystupujících skupin a nakonec touha hrát před více diváky.

Každý, kdo má s hraním zkušenosti, ví, kolik přibližně stojí koncertní aparatura. Cena se zvyšuje s počtem lidí, pro které chcete hrát. A samozřejmě chcete hrát pro hodně posluchačů, ze kterých se tak mohou stát vaši fanoušci. K tomu je nutné ale připočíst pronájem sálu a jeho provoz. Proto je nejlepší se spojit s několika dalšími skupinami a o tyto náklady se podělit. A proč taky ne, skupiny se mezi sebou často znají a rády spolu vystupují. A nakonec – když byste hráli sami, budou tam jen vši fanoušci a pár náhodných kolemjdoucích. Když budete hrát na festivalu mezi dalšími interprety, budou vás poslouchat i jejich diváci a tak vše hudba osloví nové lidi. Ideální.

Od barových festiválků po hudební gigantické open air festivaly

Nejspíš k tomu svou troškou přispěl i duch doby, který byl nesvázaný a chtěl nové, volné a živoucí zážitky z éry hippies. Byla to právě tato doba, která poprvé začala přát mladým a nezávislým interpretům, kteří začali vyprodávat fotbalové stadiony.

Někoho ale pak napadlo, proč neuspořádat hudební svátek na zelené trávě? Ve volnosti louky? Brzy se ozval volnomyšlenkářský farmář, který půjčil pozemek a dal tak vzniknout prvnímu open air festivalu, který nesl název Woodstock.

A byl to obrovský úspěch, po několik dní hrála velká jména své doby, tančilo se, pilo, kouřilo, milovalo, bylo zde mnoho stánků a zábavních atrakcí. Zkrátka dělo se vše, co je pro festivaly běžné. Organizátoři čekali pár tisíc, maximálně dvě desítky tisíc návštěvníků. Vždyť v té době neexistoval internet a propagace nebyla zrovna moc silná. Přesto přijelo několik stovek tisíc lidí.

Velké hudební festivaly v Evropě

Woodstock se stal otcem všech festivalů, které se od té doby úspěšně rozšířili po celém světě, zvláště po Americe a Evropě. Ze zahraničních hudebních festivalů jmenujme například Glastonbury, New Orleans Jazz and Heritage Festival, Summer Breeze, Wacken, Rock am Ring a mnoho dalších.

V České republice najdete také mnoho festivalů. Mnoho maličkých, třeba jen jednodenních nebo dvoudenních, ale i velkých festivalů, kam ročně míří třeba i 20 tisíc fanoušků hudby. Nejstarší populární hudební festival je určitě ten trutnovský – Trutnov Open Air. Dalším velkým a již tradičním festivalem je Masters of Rock ve Vizovicích.

Ostatní právě sledují tyto inzeráty...

Profi Es / D trubka Yamaha YTR-6610S
( / Dechové nástroje)

Profi Es / D trubka Yamaha YTR-6610S
30.07.2019

Prodám kytaru Jolana Neoton 1961
( / Kytary a baskytary)

Prodám kytaru Jolana Neoton 1961
01.12.2019

Casio DH-200 Digital Horn/MIDI Wind Controller
( / Klávesové nástroje)

Casio DH-200 Digital Horn/MIDI Wind Controller
02.04.2020

Basová komba
( / Kytary a baskytary)

Basová komba
06.02.2020

DRAWMER 1960
( / Zvuková technika)

DRAWMER 1960
02.04.2020

Bubeník pro HC/Punk
( / Hudebníci a skupiny)

noimage
28.09.2019