Rap

Rap je hudební styl, jenž je součástí velmi komplexní hiphopové kultury, která představuje (nebo představovala) životní styl pro mnoho lidí celého světa. Kromě rapu zahrnuje hiphop také taneční styly streetdance (včetně breakdance),  graffity, jisté společenské zvyklosti, typický styl v oblékání apod.

Základní charakteristika rapu

Rap je založen na pomalém houpavém rytmu (beatech), hudbě, kterou obstarávají DJ's nebo metoda beatbox, a mluveném slově (mnohdy agresivním), které produkují MC's, a které je synchronizováno s rytmem hudby. Jedná se o moderní poezii, která je prezentována podle rytmu hudby.

Historie

Vznik rapu jak ho dnes známe, nepochybně souvisí s mladou generací afroamerické a latinskoamerické komunity a s pouličními gangy a s kluby v newyorském Bronxu v 70. letech 20. století, i když tradice vyprávění za doprovodu bubínku (rytmu) je typická pro západní Afriku.

Za předchůdce rapu můžeme považovat také mluvené slovo jazzové poezie založené na slovní improvizaci.

Existuje mnoho teorií, jak vznikl rap v podobě, v jaké ho známe dnes.

Původ vystupování raperů na pódiu můžeme hledat v klubech 70. let, kde hráli DJ's (např. Africa Bambaataa, Grandmaster Flash apod.), kteří přitáhli první lidi zabývající se breakdancem nebo beatboxem. V těchto klubech měl někdo za úkol nabádat dav k tanci skrze mikrofon a vyřvávání povzbuzujících vět či anekdot do hudby. Podle některých se právě takto vyvinula role MC's (od  Microfone Control nebo Master of Ceremony) a postupně prý začali lidé tyto vstupy využívat k vyjádření vlastního postoje a názoru. Postupným vývojem se tato činnost více stylizovala a na konci 70. let, v době silných nepokojů mezi afroameričany a bílými obyvateli Ameriky, se zrodil rap.

Rap se stal nástrojem k vyjádření názoru a díky této své vlastnosti začal postupně pronikat i do komunit bílých, kteří také cítili, že mají k životním podmínkám v Americe (a nejen k nim) co říct. Sdílení hudby a názorů znepřátelené tábory nakonec sblížilo.

Období vývoje

Old-school představuje období rapové kultury od konce sedmdesátých do poloviny osmdesátých let. Písně byly jednoduché a někteří hudebníci je využívali k vyjádření svého sociálně politického komentáře k situaci v Americe. Mezi umělce tohoto období patří Kool Herc, Afrika Bambaataa, The Furiour Five apod.

Postupem času se společnost rap přijala a stala se z něj komerční záležitost. Nastala zlatá éra (80. a 90. léta 20. století), do které se řadí taková jména jako Queen Latifah, 2Pac, De La Soul, Beastie Boys, The Fat Boys, Public Enemy apod.

Na přelomu 20. a 21. prvního století ovlivnil rap mnoho hudebních stylů a vzniklo také mnoho jeho modifikací (gangsta rap, pop rap, latin rap, freestyle rap apod.)

Ostatní právě sledují tyto inzeráty...

Prodám Dva profi scany DE Charouz
( / Světelná technika)

Prodám Dva profi scany DE Charouz
27.05.2016

Prodám
( / Zvuková technika)

Prodám
02.11.2015

Prodej: pololub.kytara Fokus
( / Kytary a baskytary)

Prodej: pololub.kytara Fokus
05.11.2017

Prodám EHX Ravish Sitar
( / Kytary a baskytary)

Prodám EHX Ravish Sitar
19.10.2017

Spojme k boji proti podvodníkům: zastavit podvod
( / Bicí nástroje)

Spojme k boji proti podvodníkům: zastavit podvod
01.10.2016

1
( / Ostatní)

noimage
30.06.2015