Rock’n’Roll

Rock’n’Roll, hudba, Která hýbá světem již od padesátých let. Hudba, která u nás byla zakazována a perzekuována. Hudba svobodného sebevyjádření, hudba tance a úletu. Svěží vítr a vichr do jinak stejnorodé hudby první poloviny dvacátého století, kterou rozpohyboval leda swing.

Rock and Rollová hudba

Pojmem Rock and roll, zkráceně rock 'n' roll a počeštěně rokenrol, rozumíme historické označení pro počáteční fázi vývoje rockové hudby. Jako hudební žánr se začíná formovat v 50. letech ve Spojených Státech, ze kterých se rozšířil jako mor. Od té doby se stal jedním z nejoblíbenějších hudebních stylů, přičemž si svoji pozici pevně drží, nepouští. A tento stav trvá dodnes.

Rock 'n' Roll je charakteristický svým 12-bar blues systémem, občas i 16-bar. Poprvé se zde v oblasti populární hudby objevuje hojně užívaná kytara, ze které se stává nosný zvukový nástroj. Nejčastěji se setkáte s klíči E, A, C a B-flat (ten je typický hlavně pro Chucka Berryho). Vedle kytar vám rock’n’roll zahraje ještě piáno, bicích a kontrabasy. A v pozdějších dobách, jakmile to technicý vývoj nástrojů dovolil, i elektronické varhany a bskytary.

Historie a zrod rock’n’rollové hudby

Dalo by se říct, že za rokenrol vděčíme americkým černochům, kteří díky svému vrozenému smyslu pro rytmus a kvůli způsobu, jakým s nimi bylo zacházeno, stvořili svůj vlastní hudební svět rhythm and blues. Pro většinu bílých hudebníků to byla jen svoloč, ale v roce 1954 se napětí začalo uvolňovat a hudba mluvila tak jasně, že rasizmus šel stranou.

Byl to Bill Haley, který použil původní černošské rytmy a píseň Rock Around The Clock, a udělal z ní v roce 1955 světový hit. Novému žánru otevřela dveře americká nahrávací společnost Chess Records, která dala vzniknout mnohým úspěšným nahrávkám, hlavně z řad černošských umělců. Velkou část propagace a šíření nového hudebního stylu mezi posluchače má na svědomí americký DJ Alan Freed, který rock 'n' roll pouštěl ve svých pořadech.

Pravý král rock’n‘rollu

Netrvalo to dlouho a přišel černoch Chuck Berry s písní Maybellene, která podle hudebních historiků prolomila hranice mezi bělochy a černochy v USA, jelikož jeho obliba raketově rostla i u bělochů, což do té doby bylo něčím nevídaným. V roce 1957 vydal píseň Sweet Little Sixteen, která měla tak fenomenální úspěch, že Chucka Berryho začali zvát i do televizních pořadů.

Historici hudby se shodují, že první definicí a vymezením nového hudebního žánru byl počin z roku 1958, kdy nahrál píseň Johnny B. Goode. Tu dokonce NASA vyslala na oběžnou dráhu. Dodnes je nahrávka považována mezi kytaristy za mistrovský a nesmrtelný fenomén.

Proto je odborníky za krále považován právě chuck Berry, který vedle nového hudebního stlyu položil i základy ukončení rasismu ve Spojených Státech. A byl to právě Chuck Berry, kdo byl jako první umístěn do Rock 'n' Rollové síně slávy.

Důkaz morálního úpadku kapitalistů a jak to bylo u nás

Stejně jako každá hudba, která přináší uvolnění, i rock’n’roll přinášel uvolnění mravů, nálady i života. To samozřejmě tehdejší státní režim nemohl dopustit, zvláště když se jednalo o hudbu ze západu. Nejspíš ale nešlo jen o kazící se morálku mladých lidí. Ale o to, že se shlukovali. Všechny totalitní režimy, které dovolují pouze svou interpretaci pravdy, začnou být dříve nebo poději paranoidní. A velmi se bojí shlukování mladých lidí, zvláště pak umělců a intelektuálů, kteří bez dohledu mohou začít myslet svobodně, což jednoznačně vede k rozvracení státu...

To byla tedy jen oficiální verze státu pro odůvodnění svých násilnických nájezdů na fanoušky a interprety nových hudebních směrů u nás.

Ostatní právě sledují tyto inzeráty...

Foukací harmoniky
( / Dechové nástroje)

Foukací harmoniky
30.10.2019

Godin A6 Ultra black
( / Kytary a baskytary)

Godin A6 Ultra black
15.10.2019

MOTU 828mk3 Hybrid
( / Zvuková technika)

MOTU 828mk3 Hybrid
01.03.2020

aktivní PA 2x FBT X LITE 15a - skvělý ZVUK
( / Zvuková technika)

aktivní PA 2x FBT X LITE 15a - skvělý ZVUK
08.10.2019

AKAI PRO FORCE Standalone Music Production/DJ Performance
( / Zvuková technika)

AKAI PRO FORCE Standalone Music Production/DJ Performance
30.04.2019

Fender Blues Junior USA
( / Kytary a baskytary)

Fender Blues Junior USA
20.01.2019