Black metal a satanismus

Black metal, jeden z nejostřejších a nejtvrdších hudebních žánrů vůbec. V překladu se jedná o „černý“ metal. Jak ale došlo k jeho propojení se satanismem, ďáblem a temnotou? Odpověď je vcelku snadná. Už samotný metal je hudbou vzdoru, extravagance a odporu vůči zajetým konzervativním proudům (čehokoliv). Navíc, pokud je něco nového, okrajového, často to v očích většiny představuje riziko, neznámo a začnou se toho stranit. A dát něčemu nálepku „ďábelské“ je velmi jednoduché, zvlášť když metalové skupiny ze všeho nejvíce kritizují církev.

Jak black metal vznikl a jak se dostal lidem do podvědomí

Black metal začal vznikat v 80. letech ve Skandinávii, hlavně v Norsku a ve Švédsku. Dodnes je zde také největší procento metalových skupin na jednoho obyvatele vůbec. Začali jej tvořit nespokojení mladí hudebníci, kteří vycházeli z hudby death metalu a heavy metalu. Tématem jim bylo pohanství, často temná a velmi drsná skandinávská příroda, odpor proti církvi a křesťanství, ale také tupost, svázanost a „ovečkování“ společnosti. Vlastně, nelíbilo se jim to samé, jako jiným umělcům své i současné doby.

Někteří nezůstávali ale pouze u psaní textů. Jejich duševní zdraví ponechme stranou. Jeden zapaloval kostely (asi 60), další zabíjel homosexuály, třetí si vystřelil mozek brokovnicí (a to byl skvělý přebal na novou desku). Řeč je o norské skupině Mayhem. Ikona blackmetalové hudby, skupina, která styl prakticky založila. Když média začala žhářské útoky interpretovat jako útoky satanistů, jejich autor to nevydržel a vystoupil s prohlášením, že kostely zapaloval z náboženských důvodů – pro očistu starých pohanských míst před křesťanskou náplavou.

Původní norský blackmetal tedy nemá se satanismem nic společného. Samozřejmě, že se satan občas mihnul texty, ale spíše jako použitá metafora či obrat, ne jako předmět zbožňování či uctívání.

Satanismus v hudbě – postoj nebo image?

První satanistickou skupinou s mezinárodním dopadem byla skupina Venom, která hrála a zpívala o Satanovi, drogách a sexu. Byl to ale pouze marketingový tah, kterým ze sebe udělali něco nového, neokoukaného a stali se pro mnoho mladých lidí východiskem. Několikrát dokonce o sobě prohlásili, že netuší, o čem zpívají, ale že to dobře vynáší.

Dalším příkladem jsou originální satanistiské skupiny, které nemusí hrát rovnou v hudebním žánru black metalu. Zde se jedná o pravé satansity, kteří jsou přesvědčeni o existenci satana tak, ajk ho popisuje bible, ale zároveň na něj často pohlíží jako na lepšího, jelikož Bůh pro naše dobro očividně nic nedělá a dopouští války, hladomory atd. Proto věří v něco opačného. Něco podobného, jako když si německé obyvatelstvo ve třicátých letech dobrovolně zvolilo nacistickou stranu.

Ve většině případů se ale jedná jen o image skupiny. Je populární, originální a naveskrz pobuřující. A co je lepší reklama, než zapálení kříže?

Ostatní právě sledují tyto inzeráty...

Kytara IBANEZ
( / Kytary a baskytary)

Kytara IBANEZ
25.11.2015

Viscount DB-3
( / Klávesové nástroje)

noimage
23.06.2015

SACASES- Zakázková výroba přepravních obalů
( / Zvuková technika)

SACASES- Zakázková výroba přepravních obalů
25.01.2016

Prodám TAMA Artstar
( / Bicí nástroje)

Prodám TAMA Artstar
03.07.2016

Profi mixpult
( / Zvuková technika)

Profi mixpult
18.02.2016

Zpěvačka hledá klavíristu
( / Klávesové nástroje)

noimage
24.08.2018