Metal

Metal patří jednoznačně k těm nejrozšířenějším a nejmasovějším hudebním žánrům a proudům vůbec. V hudbě si vybojoval (často doslova) své pevné místo, a jak se zdá podle stále rostoucího počtu fanoušků, rozhodně se ho nechce vzdát.

Kořeny metalu jako hudby

Jako vymezený hudební styl se metal začíná objevovat mezi 60. a 70. lety ve Velké Británii a Spojených státech. Kořeny najdeme u hardrockových skupin, které syntézou blues a rocku vytvořily nový žánr. Důraz byl kladen na elektrické kytary a bicí. A samozřejmě hlasitý a zkreslený zvuk. Většina těchto skupin se také přímo, nebo obklikou, inspirovala v klasické hudbě. Vždyť velmi záhy vznikají první rockové opery.

Druhy metalové hudby

Metal od dob svého vzniku nabyl mnoho podob. Jako každá hudba, i metal se vyvíjel a proto si uveďme několik jeho žánrů. Pro všechny přitom platí přítomnost zkresleného zvuku kytar a nosnost kytarové hry, takzvaných riffů. Kytary doprovází až kovově znějící baskytara a vždy úderné tempo bicích.

Prvotní odnože

V Zámoří se prakticky s pouhým pojmem „metal“ nesetkáte. Vždy uvidíte „heavy metal“, který u nás ovšem zdomácněl pouze jako název daného subžánru. Heavy metal jednoznačně patří mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější styl tvrdé hudby. Vyznačuje se velkou melodičností a vysoko položeným, čistým zpěvem. Ve velké oblibě má sborově zpívané refrény, což s přihlédnutím na hrdinské texty hraničí často s jistou epičností. Z toho se brzy objevil power metal, který epičnost využívá jako svůj výrazový efekt. Je velmi melodický, lehký a „silový“ a posluchače nabíjí určitou silou.

Tvrdší hudba než ta tvrdá

Lidé zbožňují extrémy. Hudba není výjimkou. Heavy metal je sice tvrdší než rock, ale ani to některým fanouškům nestačilo. Agresivita, naštvanost na špatné poměry ve společnosti podnítili potřebu „vyřvat se“. Vznikl trash metal, který je hutnější, tvrdší a má ostré rysy ve svých kytarách a dunivé rytmy bubnů. Lidem se to líbilo, fanoušci se množili a kdejaký fanoušek zakládal i svou skupinu. To, že někteří zpěváci neuměli zpívat, nebyl problém. V hudbě se začalo objevovat řvaní jako modifikace vokálního projevu.

Světlo světa spatřil death metal. Dá se říci, že je to nejtvrdší styl, který má kořeny v metalu samotném. Vokály death metalu jsou chroptivé, vrčivé až štěkavé. Prakticky ani nejde o srozumitelnost zpěvu. Kytary jsou expresivně rychlé a podmanivé. Dochází ke zjednodušování riffů i celé hry. Texty jsou reflexí společnosti, jsou plné znechucení, pohrdání nad úpadkovou společností a politikou. Ovšem, ne že by to chtěli umělci nějak napravovat.

Black metal je dalším vývojovým stupněm, který pokračuje z báze death metalu. Vokály jdou do vyšších tónin, texty nemají daleko pro ostrá slova vůči křesťanství nebo ke smrti. Hudba bývá často velmi jednoduchá až primitivní. Jde totiž hlavně o vyjádření. K blackmetalu, zvláště skandinávskému, patří neodmyslitelně warpainting. Což je něco jako „bojové malování“ obličeje. Podporuje celkovou image skupin a jedná se o bíle namalovaný obličej s černě zvýrazněnými rysy obličeje. Dost možná odkoukáno od Kiss, ale zde jde o děsivé pošklebky a výrazy ve tváři.

Zrod nové hudby - setkávání stylů

Většina vývoje, a hudba není výjimkou, je podnícena střetem dvou světů. Ačkoliv to může znít neuvěřitelně, spojením hip-hopu a metlau, žánrů které jsou popisovány jako antagonistické, vznikl nu-metal. A existuje i techno metal nebo grindcore.

Nu-metal kombinuje hip-hopový vokální projev a rytmiku s heavy metalem popřípadě death metalem. Grindcore zmiňuji jen jako příklad promítání hudebních žánrů, jelikož sám o sobě nevychází z metalu, nýbrž z hardcoru, který má blíže spíše k rocku a hiphopu. Opět kombinuje hiphopový rytmus a uvolněnost, ale přidává „grind“, což je deathmetlaový vokální projev, často posměšně nazývaný „zvracení“.

Ostatní právě sledují tyto inzeráty...

Hledám zpěvačku
( / Hudebníci a skupiny)

noimage
20.01.2020

byskytara Cort C4H + kufr
( / Kytary a baskytary)

byskytara Cort C4H + kufr
24.08.2019

Text na vaší hudbu
( / Ostatní)

Text na vaší hudbu
20.03.2019

Hledám basáka
( / Hudebníci a skupiny)

noimage
12.08.2019

Mistrovská kytara
( / Kytary a baskytary)

Mistrovská kytara
15.07.2019

Hledá se rockový klávesák
( / Klávesové nástroje)

noimage
21.01.2019